به باباپارت خوش آمدید برای ارتباط با فروشگاه یا خرید حضوری با ما تماس بگیرید.

02191016160 یا 09192138807 (از 8 صبح الی 11 شب در کلیه روزها بدون تعطیلی)

02133530814 یا 02133530814 (از 9 صبح الی 6 عصر)

تعمیر نیسان و لیست مهم‌ترین نکات آن

تعمیر نیسان و دردسرهای آن

تعمیر نیسان و به طور کلی ماشین و نیاز به تعمیر خودرو یکی از اتفاقاتی است که هر لحظه احتمال رخ داد آن وجود دارد. هزینه‌های تعمیر ماشین گاهی اوقات بسیار بیشتر از حد تصور می‌شود و این اتفاق ممکن است دردسر ساز شود. بسیاری از مشکلاتی که باعث می‌شود تا مجبور به تعمیر ماشین شویم با رعایت نکات بسیار ساده قابل پیش‌گیری است. در این مقاله از باباپارت؛ مرجع تامین لوازم یدکی نیسان، به این نکات پرداخته شده است.

لیست این نکات اساسی تعمیر ماشین و نگهداری از خودرو شامل موارد زیر می‌شود که در ادامه به تفصیل بیان شده است.

 • بررسی روتین خودرو
 • بررسی دفترچه راهنما
 • تعویض روغن به موقع
 • بررسی کیفیت بنزین
 • بررسی فشار باد تایر
 • تایرهای خود را ضربدری جابجا کنید
 • بررسی ظاهری ماشین
 • یادگیری و شناخت چراغ های هشدار ماشین
 • بررسی مایعات ماشین
 • بررسی تسمه های خودرو
 • بررسی و مراقبت از باطری ماشین
 • تعویض به موقع برف پاک کن ها
 • تعویض به موقع فیلتر هوای موتور
 • بررسی شمع ها و لنت ها
 • پوشاندن اتومبیلدر برابر نور خورشید و گرد و خاک

بین کار،رویدادهای خانوادگی و ده‌ها دغدغه دیگر، نگهداری از خودرو ممکن است فراموشتان شود.اما نگهداری منظم خودرو بیش از آنچه فکر می کنید اهمیت دارد. اگر میخواهید خرج های میلیونی روی دستتان نگذارید، همیشه زبانزد توی زیبایی و سلامت خودرو باشید، چندین سال بدون اینکه اذیت بشوید از یک ماشین استفاده کنید ، خیلی مهم است که این نکات حیاتی را بدانید.

برای نگهداری بهتر از خودروی خود می‌توانید مقاله “علائم و دلایل روغن سوزی” را مطالعه کنید.

( پیشنهاد شده توسط شرکت تویوتا )

۱. از روتین نگهداری برنامه ریزی شده خودرو غافل نشوید

اصلی ترین نکته در نگهداری ماشین بررسی و تعویض قطعات مصرفی با طول عمر های مشخص است.

روتین نگهداری خودرو شامل

بررسی یا تعویض قطعاتی مانند روغن‌ها، شمع‌ها، سیم‌کشی‌ها، مایعات و تسمه‌ها است. برای هر یک از این قطعات زمان یا کارکرد مشخصی تعیین شده است که برای کنترل استهلاک، مصرف سوخت و جلوگیری از آسیب پیشگیری از نیاز به تعمیر ماشین باید در زمان خودش حتما تعویض انجام شود.

شما می‌توانید در مقاله “دلایل روشن نشدن ماشین” مهم‌ترین دلایلی که باعث روشن نشدن موتور ماشین می‌شود را مطالعه کنید.

۲. بررسی دفترچه راهنما

 این دفترچه شامل بخش‌هایی از جمله معرفی مشخصات ایمنی خودرو، شرح تجهیزات خودرو، رانندگی با خودرو، تعمیر و نگهداری است. بهتر است دفترچه راهنمای خودرو را مطالعه کنیم قطعاتی که نیاز به تعویض دارند و طول عمر هر یک در دفترچه راهنما ذکر شده است. بهترین منبع برای اطلاع از طول عمر قطعات مصرفی و جلوگیری از نیاز به تعمیر ماشین دفترچه راهنما ماشین است که خود خودرو ساز پیشنهاد کرده است.

۳. اهمیت تعویض روغن

حتما با هر ۵۰۰۰ کیلومتر یا ۳ ماه یکبار روغن موتور خودرو را تعویض کنیم . روغن در ماشین حکم خون در رگ را دارد ، نبود روغن سالم به سرعت باعث فرسایش و نابود خودرو میشود. برای تعویض روغن در ایران از خدمات فروشگاه ها و تعویض روغنی های معتبر استفاده کنید.

گرچه با پیشرفت علم در مورد روغن موتور های جدید ، بیشتر خودروهای جدید دیگر نیازی به تعویض روغن و فیلتر در هر ۵۰۰۰ کیلومتر ندارند. موتورهای با راندمان بالا و روغن باکیفیت به نام روغن های صنعتی، دید استفاده کنندگان را تغییر داده است.در کشورهای دیگر دسته ای از خودروها نیازی به تعویض روغن بیش از یک بار در هر ۱۰۰۰۰ تا ۱۷۰۰۰ کیلومتر ندارند. با توجه به کارآمدی موتورها و روغن موتورها،در آینده نزدیک توصیه های رایج تغییر خواهد کرد . یکی از معمول تری خودرو های از این دسته فولکس واگن پاسات و تیگوان است.

برای تهیه قطعات نیسان روی “خرید لوازم یدکی نیسان” کلیک کنید.

 ۴. مراقب کیفیت بنزین باشید

وقتی صحبت از کیفیت بنزین می شود همیشه توانایی کنترل آن را نداریم، ممکن است لازم باشد عملکرد های مختلف جایگاه های سوخت را بررسی کنیم با این روش که کیلومتر ماشین رو یادداشت کنیم و در استفاده های مشابه میزان کیلومتر قابل پیشمایش تا قبل از سوخت گیری مجدد رو محاسبه کنیم با چند با صحیح و خطا میتوان به صورت حدودی کیفیت بنزین را به دست بیاوریم. در برخی مواقع وجود ناخالصی هایی در بنزین میتوان بازدهی آن را در برخی جایگاه ها کاهش دهد.

۵. فشار باد تایر خودرو را بررسی کنید

بررسی فشار باد لاستیک برای ایمنی ما و همچنین نگهداری خودرو مهم است. در برخی خودرو های جدید مانند کوپا ریگان تیپ فلگ شیپ از سنسور فشار باد لاستیک استفاده می شود تا به طور مرتب فشار باد لاستیک را چک شود. داشتن فشار مناسب تایر باعث کاهش مصرف سوخت شده و به کنترل ساییدگی تایر کمک می کند. فشار خوب لاستیک همچنین به ما کمک می کند تا وضعیت سلامت جلوبندی خودرو را نیز چک کنید. (فراموش نکنیم که لاستیک زاپاس را هم چک کنید!)

 ۶. تایرهای خود را ضربدری جابجا کنید

لاستیک ها به صورت یکنواخت ساییده نمی شوند. لاستیک های جلو و لاستیک های عقب بارهای مختلفی را تحمل می کنند. بهترین راه برای اطمینان از افزایش طول عمر لاستیک ها جابجا کردن آنها به صورت ضربدری میباشد البته این نکته زمانی است که هر چهار لاستیک باهم طول عمر مشابهی داشته باشند.

تعمیر ماشین

۷. ظاهر ماشین خود را بررسی کنید

چند روز یکبار ظاهر ماشین خود را چک کنید. چند دلیل برای انجام این کار وجود دارد، اما دلیل اصلی بررسی فشار باد لاستیک، ترک در شیشه جلو و رنگ پریدگی یا هر سر نخ دیگریست که نشان دهنده وجود ایراد یا مشکلی است تلاش کنید زیر خودرو را هم تاحدودی چک کنید.

شما می‌توانید برای تهیه قطعات نیسان دیزل روی “خرید لوازم یدکی نیسان دیزل” کلیک کنید.

۸. چراغ های هشدار وسیله نقلیه خود را یاد بگیرید

هیچ کس دوست ندارد چراغ هشدار روشن شود.این مورد می تواند باعث ایجاد کلی هزینه و درد سر بشود. به همین دلیل است که باید یاد بگیریم که هر چراغ اخطار چه معنایی دارد و وقتی یکی روشن است چه باید کرد. به طور کلی باید بدانید رنگ های سبز خبری هستند و نگران کننده نیستند ، رنگ های زرد را باید در فرصت مناسب بررسی کنید اما چراغ های هشدار قرمز رنگ را به محض روشن شدن جدی بگیرید و ترجیحا به حرکت ادامه ندید.

۹. مایعات ماشین خود را بررسی کنید

بهتر است سطح مایعات وسیله نقلیه خود را بررسی کنیم. حتی اگر مکانیک حرفه ای دارید ، باز هم باید بدانید که چگونه آنها را بررسی کنید. به صور کلی مایعات موجود در ماشین مخرن انبساط رادیاتور، مخزن ترمز، شیشه پاک کن و مخزن هیدرولیک فرمان است.

۱۰. نیم نگاهی به تسمه ها داشته باشید

تسمه ها یکی از مهم ترین قسمت های خودروی ماست که زیر کاپوت با سرعت خیلی زیادی در حال حرکت هستند. این تسمه‌ها معمولاً از لاستیک ساخته می‌شوند و برای حرکت دادن و کمک به سیستم تایمینگ و بسیاری از قطعات مهم خودرو، مانند کندانسور AC، پمپ آب، هیدرولیک فرمان و دینام استفاده می‌شوند. اگر آسیب ببیند، موتور ماشین ما ممکن است آسیب جدی ببیند و یا بیش از حد گرم شود . تسمه ها برای عملکرد ماشین ما حیاتی هستند و نیاز به مراقبت دارند.

دلایل خرابی واتر پمپ نیسان را در این مقاله مطالعه کنید.

۱۱. باتری ماشین خود را بررسی کنید

در علم جدید خودروها  بیشتر باتری های مدرن نیازی به مراقبت ندارند، اما در کشور ما خوب است بدانید که چگونه آنها را بررسی کنید و کجا هستند. مخصوصا اگر احتمال میدهید باتری خودرو ضعیف شده به سختی استارت میخورد یا مشکلی دارد اهمیت این موضوع  چند برابر می‌شود.

تعمیر موتور ماشین

۱۲. منتظر تعویض برف پاک کن ها نباشید

برف پاک کن های قدیمی و فرسوده به خوبی کار نمی کنند یا اصلاً شیشه را تمیز نمی کنند، حتی شاید جلو دید ما رو در آب و هوای نامساعد بیشتر بگیرند و کلی هزینه به بار بیاورند. برای تعویض برف پاک کن های خود منتظر تغییرات بزرگ نباشید. صرفه جویی در خرید برف پاک کن ها اصلا ایده خوبی نیست.

۱۳. فیلتر هوای موتور را تعویض کنید

فیلتر هوای موتور را به عنوان ریه های ماشین خود در نظر بگیرید. ماشین شما با فیلترهای تمیز بهتر “نفس می کشد”. تعویض فیلترها باعث بهبود شتاب و مصرف سوخت می شود.

برای خرید فیلترهوا برای نیسان و خودروهای چسنی کلیک کنید.

۱۴. شمع ها و لنت های ترمز را بررسی کنید

شمع های تمیز و کارآمد برای کارکرد نرم موتور ضروری هستند. شمع های کثیف تر به این معنی است که موتور باید بیشتر تلاش کند تا کار کند. ممکن است مجبور باشیم شمع ها را در طول عمر ماشین خود تمیز یا تعویض کنید. خوشبختانه، شمع‌ها یکی از آسان‌ترین و ارزان‌ترین قطعات موتور برای تعویض هستند. به طور کلی، شما باید هر سال یک بار سلامت شمع ها را بررسی کنید. برای کمک در انجام این کار، می توانید از مکانیک خود بخواهیم آنها را برایمان بررسی کند.

برای خرید شمع ماشین کلیک کنید

۱۵. با ماشین خود مهربان باشید:

یک ماشین تمیز نه تنها باعث حس خوب راننده می شود، بلکه به کارکرد بهتر ماشین نیز کمک می کند. این احتمالا ساده ترین توصیه تعمیر و نگهداری خودرو است، اما به راحتی نادیده گرفته می شود. با شلوغی زندگی، صاحبان خودرو اغلب زمانی را برای تمیز کردن و شستن ماشین اختصاص نمی‌دهند.

۱۶. جعبه ابزاری در خودرو نگه دارید:

یکی از بهترین راه‌ها برای کارکرد عالی خودرو این است که به محض بروز مشکل، به آن توجه کنید. مشکلات معمولا با ایجاد صدا یا لرزش در خودرو ها نمایان میشوند. برای اینکار میتوانیم همیشه همراه خود یه جعبه ابزار کوچک داشته باشید که حتی اگه کسی تمایل به کمک به شما را داشت بتواند از آن استفاده کند .

۱۷. پوشاندن اتومبیل خود را در نظر داشته باشید

بسته به جایی که زندگی می کنیم،می توانیم با کشیدن چادرروی ماشین به عمرطولانی تر خودرو کمک کنیم. دور نگه داشتن خودرو از نور خورشید و فضای باز می تواند سال ها به عمر رنگ اضافه کند. نگه داشتن آن در گاراژ یا درفضای پوشیده نیز یک راهکار مفید است. این کار به جلوگیری از زنگ زدگی و خرابی ماشین ما کمک می کند. اولین جایی که از تابش نور خورشید آشیب میبیند چراغ های خطر عقب هستند که رنگ قرمز خودرو را از دست خواهند داد.

صحبت پایانی

به صورت کلی تا زمانی که مراقب خودروی خود باشید ، ماشین شما هم هزینه های زیادی برای شما ایجاد نخواهد کرد. وجود دفترچه ای کوچک برای یادداشت زمان تعویض قطعات یه ترفند عالیست، به این روش به راحتی بر روی زمان تعویض قطعات نظارت میکنید . از آسیب های جزئی به ماشین هم جلوگیری کنید تا نیاز نباشد درگیر رفع مشکلات بزرگ تر شوید. نادیده گرفتن ایرادات خوردو ممکن است به قطعات زیادی آسیب وارد کند.

برای اطلاع از دلایلی که باعث خرابی اویل پمپ می‌شود به مقاله “دلایل خرابی اویل پمپ نیسان” مراجعه کنید.

تلگرام
فیسبوک
لینکدین
واتساپ
ایمیل

ما را در تلگرام دنبال کنید

ما را در تلگرام دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *