به باباپارت خوش آمدید برای ارتباط با فروشگاه یا خرید حضوری با ما تماس بگیرید.

02191016160 یا 09192138807 (از 8 صبح الی 11 شب در کلیه روزها بدون تعطیلی)

02133530814 یا 02133530814 (از 9 صبح الی 6 عصر)

علائم خرابی بلبرینگ گیربکس +۱ ترفند برای تشخیص خرابی بلبرینگ گیربکس

1 ترفند ناب برای تشخیص خرابی بلبرینگ داخلی گیربکس!

تشخیص خرابی بلبرینگ گیربکس نیسان و دیگر خودروها

بلبرینگ داخل گیربکس نیسان قطعه‌ای است که عامل به حرکت در آمدن اجزای گیربکس است و سلامت آن برای بهبود کارکرد گیربکس بسیار مهم است، در این مقاله از باباپارت قصد دارد یک آموزش کوتاه درباره خرابی بلبرینگ کلاچ و گیربکس ارائه دهد. بلبرینگ، وسیله‌ای دایره‌ای یا بهتر بگوییم استوانه‌ای‌شکل است. که وظیفه تسهیل چرخش یک قطعه معمولا استوانه‌ای‌ شکل را در تماس با قطعه دوار دیگری بر عهده دارد و اصطکاک میان آن دو را به حداقل می‌رساند.

برای خرید لوازم یدکی نیسان کلیک کنید.

بلبرینگ‌ها از بخش‌هایی هم‌چون رینگ بیرونی، ساچمه، رینگ داخلی، قفسه و درپوش تشکیل شده‌اند. نیروی وارده از رینگ داخلی به ساچمه‌ها منتقل می‌شود و رینگ خارجی که معمولا در جای خود ثابت می‌ماند، وظیفه نگه‌داری ساچمه‌ها در یک مدار ثابت را بر عهده دارد.

بدین ترتیب، قطعه دوار می‌تواند بدون تماس مستقیم با بخش دیگر، در سر جای خود به نحو مطلوب و با حداقل اصطکاک بچرخد.

برای خرید لوازم یدکی نیسان دیزل کلیک کنید.

ترفند عیب‌یابی بلبرینگ گیربکس

برای اینکه متوجه شوید بلبرینگ کلاچ خراب شده یا بلبرینگ های داخلی گیربکس کافی است که چند ثانیه کلاچ را نگه دارید و رها کنید. فقط باید خیلی  خوب گوش بدهید چه زمانی از سمت گیربکس صدا می آید!

اگر زمان کلاچ گرفتن صدا آید و وقتی رها می کنید صدای آن قطع می شود بلبرینگ کلاچ ماشین خراب شده ولی اگر در حرکت صدا می دهد زمانی که کلاچ میگیرید صدای آن قطع میشه مشکل از داخل گیربکسه است.

برای خرید رولبرینگ شفت کلاچ نیسان کلیک کنید.

علائم خرابی بلبرینگ گیربکس شامل موارد زیر می‌شود

 • لرزش خودرو
 • صدای زیاد
 • دمای بالا

لرزش خودرو می‌تواند از خرابی بلبرینگ گیربکس باشد، سر و صدای زیاد که از سمت گیربکس خارج شود مانند جیرجیر، تق تق و ساییده شدن فلزات نیز از انشانه‌های خرابی بلبرینگ گیربکس است.

میل لنگ یکی از قطعاتی است که نیروز موتور را به حرکت تبدیل می‌کند که در مقاله “میل لنگ نیسان به آن پرداخته‌ایم.

حوادث ناشی از خرابی بلبرینگ چرخ خودرو

خظرات خرابی بلبرینگ چرخ خودرو

بلبرینگ‌های به‌کار‌گرفته‌شده در چرخ و دیسک‌های خودرو، سبب تسهیل انتقال نیروی موتور از محورهای محرک به سوی چرخ‌ها خواهد شد؛ بدون آن‌که لرزش و اصطکاک غیرعادی در این فرآیند به وجود آید و حرکت خودرو با سروصدای اضافی و مشکلات ناشی از اصطکاک میان محورهای پلوس و چرخ‌ها مواجه شود. در چرخ‌های غیرمحرک نیز بلبرینگ‌ها حرکت روان و بدون لرزش رینگ و تایر خودرو را تضمین می‌کنند.

با مطالعه مقاله “علت بد جا رفتن دنده” با دلایل جا نرفتن دنده و مشکلات گیربکس آشنا می‌شوید.

اگر بلبرینگ چرخ نیسان دچار نقص شود، حرکت تایرها با لرزش مواجه خواهد شد. در این شرایط، احتمال آسیب‌دیدگی سیستم تعلیق و فنربندی خودرو نیز وجود دارد که می‌تواند هزینه‌های بسیاری را به دنبال داشته باشد. هم‌چنین لاستیک‌سابی و خرابی زودتر از موعد تایر نیز یکی دیگر از مشکلاتی است که می‌تواند از خرابی بلبرینگ‌ها و لرزش چرخ‌ها حاصل شود.

حتی اگر خرابی بلبرینگ‌ها بیش از یک حد استاندارد باشد، امکان شکستن اتصالات چرخ و درآمدن تایر خودرو نیز وجود دارد که البته گرچه این حالت تنها در شرایط استثنایی رخ خواهد داد، اما به هر حال دور از انتظار نیست. شنیدن صدای بم زوزه‌‌مانند از سمت چرخ‌ها و لرزش غیرعادی تایرها و بدنه خودرو، از‌جمله نشانه‌های خرابی بلبرینگ چرخ‌ها خواهند بود. بنابراین، بهتر است در صورت مواجه‌شدن با آن‌ها، حتما نسبت به رفع خرابی این قطعه حساس اقدام کنید.

در مقاله “تست صفحه کلاچ” تست این قطعه و عمر آن را می‌آموزید.

خرابی بلبرینگ گیربکس و پیشرانه

خطرات خرابی بلبرینگ گیربکس

شاید بتوان گفت که مهم‌ترین و حساس‌ترین بلبرینگ موتور، در مکانیزم تسمه تایم جا داده شده است. معمولا تسمه تایم جهت تنظیم سفتی خود، نیاز به بلبرینگ‌سفت‌کن دارد. این قطعه، میزان کشش و سفتی تسمه را تنظیم می‌کند و هرگونه خرابی آن، می‌تواند موجب از تنظیم خارج‌شدن تسمه تایم شود و خرابی زیادی به بار آورد.

کج‌شدن سوپاپ، خرابی سرسیلندر، خرابی سیت سوپاپ، شکستگی پیستون و… از‌جمله حوادثی هستند که ممکن است بر اثر خرابی بلبرینگ تسمه تایم به وجود آیند.

برای خرید بلبرینگ گیربکس نیسان دیزل اینجا کلیک کنید.

بلبرینگ‌های تسمه دینام، از‌جمله دیگر قطعاتی هستند که عملکرد آن‌ها به جهت پیشبرد اهداف موتور خودروها کاملا ضروری به نظر می‌رسد. خرابی این بلبرینگ‌ها، باعث می‌شود تا تسمه دینام نتواند به‌راحتی وظیفه چرخاندن قطعاتی هم‌چون محور دینام، کمپرسور کولر و هیدرولیک فرمان را انجام دهد.

بنابراین، فرآیند شارژ باتری، عملکرد سامانه تهویه خنک‌کننده کابین و سیستم فرمان دچار نقصان خواهد شد. در‌صورتی‌که بلبرینگ تسمه دینام به طور کامل از رده خارج شود، پس از مدتی شارژ برق باتری به پایان می‌رسد و موتور از حرکت باز خواهد ایستاد‌. کولر و پمپ هیدرولیک نیز از مدار خارج خواهند شد.

یکی دیگر از مهم‌ترین بلبرینگ‌های فنی خودروها، درون قاب گیربکس حضور دارد. خرابی بلبرینگ گیربکس دنده دستی، وظیفه کلاچ‌گیری را بر عهده دارد و خرابی بلبرینگ گیربکس نیسان، موجب می‌شود تا راننده نتواند عملیات تعویض دنده را به‌درستی انجام دهد.

برای خواندن مطالب بیشتر در خصوص علائم تمام شدن صفحه کلاچ به این لینک مراجعه فرمایید.

بنابراین، حرکت خودرو نیز با مشکل مواجه خواهد شد. هم‌چنین، تعدادی بلبرینگ لابه‌لای چرخ دنده‌ها و محورهای گیربکس حضور دارند که خرابی هرکدام از آن‌ها نیز باعث می‌شود تا جعبه‌دنده نتواند وظیفه خود را به‌درستی انجام دهد و عملیات تعویض دنده با مشکل اساسی روبه‌رو خواهد شد.

برای خرید کیت بلبرینگ گیربکس نیسان اینجا کلیک کنید.

علت خرابی بلبرینگ گیربکس

دلایل خرابی بلبرینگ گیربکس عمدتا به این موارد باز می‌گردد.

 • روغن کاری نامناسب
 • ایتفاده از روغن نامرغوب
 • نفوذ گرد و خاک و آلودگی
 • نصب اشتباه
 • لق بودن جا یا تراز نبودن بلبرینگ
 • مستهلک و پوسیده شدن
 • فرسایش الکتریکی
 • شکستگی
 • دمای بالا
 • فشار زیاد

بررسی خرابی بلبرینگ گیربکس و چرخ

بلبرینگ‌ها معمولا عمر زیادی دارند و می‌توانند طی هزاران کیلومتر کارکرد خودرو دوام بیاورند. اما این قطعه حساس، به‌ویژه زمانی که به‌درستی روان‌کاری نشود و یا با ضربه‌های متعدد مواجه شود، رو به خرابی می‌گذارد و به‌تدریج از رده خارج خواهد شد.

بنابراین، بهتر است همواره نسبت به نقص بلبرینگ حساس باشید و در صورت مشاهده هرگونه نشانه خرابی بلبرینگ نظیر لرزش چرخ و شنیده‌شدن صدای ناهنجار از سمت بلبرینگ‌ها، نسبت به رفع خرابی آن‌ها اقدام کنید تا در آینده، با حوادث ناگوار ناشی از خرابی بلبرینگ روبه‌رو نشوید.

در پایان شما می‌توانید بلبرینگ گیربکس نیسان و نیسان دیزل را با بهترین کیفیت و قیمتی به‌صرفه از فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی نیسان؛ باباپارت، تهیه کنید و همچنین مطالعه مقاله “۱۰ عادت مهلک برای گیربکس” به شما اطلاعاتی درمورد عادت‌های رایجی که باعث خرابی گیربکس می‌شود می‌دهد.

همچنین در مقاله دلایل بیرون پریدن دنده ماشین می‌توانید علت بیرون پریدن دنده ماشین حین رانندگی را مطالعه کنید.

تلگرام
فیسبوک
لینکدین
واتساپ
ایمیل

ما را در تلگرام دنبال کنید

ما را در تلگرام دنبال کنید

یک پاسخ

 1. توقع شما از یک نرم افزار حسابداری غیر از اینکه صبح براتون چایی بیاره چیه؟
  ساده باشه؟
  ارزون باشه؟
  به فروشگاه تون وصل بشه؟
  پشتیبانی عالی و دائمی داشته باشه؟
  توی حساب و کتاب دقیق باشه؟
  نیازی به هزینه پشتیبانی و تمدید سالانه نباشه؟
  هوای اقساط تون رو داشته باشه؟
  انواع گزارش و نمودار هزینه و درآمد داشته باشه؟

  به قول بازاری ها … ببر, خوشت اومد بیا بخر
  قبل از خرید مهلت تست ۵ روزه دارید. همچنین در صورتی که نیاز به راهنمایی بود دوستان ما در تیم پشتیبانی کاملا شما رو راهنمایی میکنند.

  تماس بگیرید‌ : ۰۲۱۲۸۴۲۹۵۲۲
  یا اینکه قبل از تماس سایت ما رو بررسی کنید. chalakhesab.ir

  چالاک حساب تاریخ امروز: ۲۰۲۳/۰۹/۱۹ ۰۷:۳۲:۵۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *