به باباپارت خوش آمدید برای ارتباط با فروشگاه یا خرید حضوری با ما تماس بگیرید.

02191016160 یا 09192138807 (از 8 صبح الی 11 شب در کلیه روزها بدون تعطیلی)

02133530814 یا 02133530814 (از 9 صبح الی 6 عصر)

فروشگاه باباپارت

 

قطعات انواع خودروها

۶ علت روشن شدن چراغ روغن + ۸ اقدام فوری که باید انجام دهیم

15 دلیل روشن شدن چراغ روغن موتور خودرو

روشن شدن چراغ روغن خودرو

روشن شدن چراغ روغن در هر ماشینی باعث نگرانی راننده شده و خبر از اتفاقات ناخوش‎‌آیندی می‌دهد. افت فشار روغن، کمبود روغن موتور، روغن سوزی خودرو، روغن ریزی، خرابی اویل پمپ و خرابی سیستم روغن و… از مهم‌ترین دلایلی است که باعث روشن شدن چراغ روغن خودرو می‌شوند. در این مقاله از بابا پارت؛ مرکز اینترنتی تامین لوازم یدکی نسیان به دلایل روشن شدن چراغ روغن خودرو می‌پردازیم.

مهم‌ترین علت روشن شدن چراغ روغن

 • کاهش سطح فشار روغن
 • کم شدن میزان روغن در مخزن روغن موتور
 • خرابی فیلتر روغن
 • ضعیف شدن پمپ روغن
 • خرابی میل لنگ، یاتاقان، میل سوپاپ
 • وجود ناخالصی در روغن

شایع‌ترین دلیل روشن شدن چراغ روغن ماشین به کاهش سطح روغن موتور و عواملی که باعث بروز این مشکل می‌شود، باز می‌گردد. روشن شدن چراغ روغن موتور به هر دلیلی که باشد باید جدی گرفته شود و از روشن ماندن و حرکت کردن با خودرو باید خودداری کرد.

برای “خرید لوازم یدکی نیسان” اینجا کلیک کنید.

وقتی چراغ روغن ماشین روشن می‌شود باید چه کار کنیم؟

وقتی چراغ روغن روشن می‌شود باید ضمن حفظ خونسردی، مراحلی را طی کنیم تا بتوانیم تشخیص دهیم که دلیل کاهش روغن موتور چه چیزی است، همانطور که گفته شد، نشتی، روغن سوزی و کاهش افت فشار روغن از دلایل روشن شدن چراغ روغن موتور هستند؛ مراحلی که باید پس از دیدن چراغ روغن طی شود به این ترتیب است.

 1. خودرو باید متوقف شود
 2. بررسی دلیل روشن شدن چراغ روغن
 3. بررسی نشتی روغن
 4. اضافه کردن روغن مورتور
 5. بررسی مجدد چراغ روغن
 6. بررسی مجدد سطح روغن در موتور
 7. بررسی مجدد نشتی روغن
 8. بررسی دود خروجی از اگزوز

اقدام اولیه بعد از روشن شدن چراغ روغن

اگر هنگام رانندگی، چراغ روغن روشن شود، به این معنی است که فشار روغن در موتور، افت کرده است. میزان روغنی که به موتور میرسد باید ثابت باشد تا همه قطعات متحرک آن روغن کاری شوند، بنابراین نباید خودرو به مدت طولانی با فشار روغن پایین کار کند.

برای “خرید لوازم یدکی نیسان دیزل” اینحا کلیک کنید.

اگر هنگام رانندگی، میزان روغن لازم تحت فشار مناسب نباشد، می­تواند به موتور شما آسیب زیادی وارد کند. وقتی چراغ روغن شما روشن شد، اقدام سریع می تواند باعث صرفه جویی زیادی در میزان پول تعمیرات در آینده شود.

برای خرید اویل پمپ اصلی نیسان دیزل کلیک کنید.

وقتی چراغ روغن موتور شما روشن شد، باید به دنبال فرصتی باشید تا فوراً خودرو را به کنار ببرید. اگر میزان روغن موتور برای روغن کاری قطعات متحرک، کافی نباشد، می­تواند منجر به آسیب­های فاجعه­ بار به قطعات داخلی موتور شود، اما ایمنی خودتان و ایمنی اطرافیان شما باید اولین نگرانی شما باشد. به محض اینکه با اطمینان در کنار جاده ایستادید، ماشین را خاموش کنید.

همه چیز درمورد “توربو شارژر نیسان دیزل” را اینجا بخوانید.

چرا چراغ روغنم روشن شده است؟

هرچقدر موتور مدت زمان بیشتری با فشار روغن پایین کار کند، احتمال وقوع خسارت در داخل موتور بیشتر می­شود، اگر قبلاً میزان روغن در موتور شما مناسب بوده است، اما اکنون سطح آن خیلی پایین آمده است، این بدان معنی است که روغن یا از خودرو نشت کرده و یا به دلیل نشت داخلی، توسط موتور سوخته است. به زیر ماشین نگاه کنید تا ببینید که آیا نشان ه­ایی از نشت روغن وجود دارد یا نه. اگر دیدید که روغن از زیر موتور چکه می­کند، احتمالا واشر از بین رفته یا فیلتر روغن، محکم به خودرو بسته نشده است. مراقب باشید، روغنی که از موتور نشت می کند، احتمالاً بسیار داغ است.

شما می‌توانید برای یاد گیری روش‌های مختلف تست کردن دیسک و صفحه کلاچ به مقاله “دقیق ترین راه تست کردن صفحه کلاچ” مراجعه کنید.

بررسی مجدد وضعیت روغن ماشین

اگر هیچ گونه علائمی از نشتی مشاهده نکردید و سطح روغن خیلی کم نبود، ممکن است مشکل از کمبود روغن نباشد، بلکه از کمبود فشار روغن است. ممکن است چراغ روغن شما به این دلیل روشن شده باشد که روغن کافی در سیستم وجود ندارد که فشار کافی حفظ شود. همان نوع روغنی را که از قبل در خودرو وجود دارد را بخرید، به وزن روغن۵w30 ، ۱۰w30 و غیره توجه کنید و به اندازه­ای کافی اضافه کنید تا نشانگر روغن، دوباره به خط full برسد. موتور را روشن کنید و ببینید که چراغ روغن هنوز روشن است یا خیر.

برای خرید اویل پمپ نیسان اینجا کلیک کنید.

 دلیل روشن شدن چراغ روغن

اگر چراغ روغن خاموش باشد، به این معنی است که موتور شما روغن کم داشته است. شما باید ارزیابی کنید که روغن به کجا رفته است، اما تا زمانی که روغن خیلی سریع از موتور نشت نکند، می­توانید با اطمینان رانندگی کنید.

برای خواندن مطالب بیشتر در خصوص علائم تمام شدن صفحه کلاچ به این لینک مراجعه فرمایید.

برطرف کردن چراغ روغن روشن شده

اگر تا اینجا مشکل شما حل نشد راه حل های بعدی را امتحان کنید؛ اگر همچنان چراغ روغن روشن شد، دوباره موتور را خاموش کنید. اگر روغن اضافه کردید و چراغ دوباره روشن شد، بدان معناست که مشکل از فشار روغن است، نه مقدار روغن. فشار روغن توسط پمپ روغن ایجاد می­شود و روغن را به داخل موتور می­فرستد. اگر پمپ نتواند به خوبی عمل کند، موتور به درستی روغن کاری نمی­شود و روشن بودن آن باعث آسیب می­شود.

اگر چراغ روغن روشن باشد، باید ماشین را بکسل کنید و به تعمیرگاه ببرید. به هیچ وجه با چراغ روشن، رانندگی نکنید. قبل از انجام هر نوع کار یا تعمیرات روی خودرو، مهم است که ابتدا لوازم و عوامل ایمنی را رعایت کنید. برای شناخت اویل پمپ به مفاله “اویل پمپ چیست” مراجعه کنید.

همچنین می­تواند از دستکش استفاده نمایید تا دستان­تان را در برابر ضربات، خراش یا گرمای موتور محافظت کنید. وسایل محافظت از چشم، مانند عینک ایمنی، از ضروریات این کار است. دستکش اجباری نیست اما ممکن است روغن از موتور نشت کند و داغ باشد، در این هنگام باید از دستکش استفاده کنید.

در مقاله علائم خرابی اویل پمپ، در رابطه با علامت های خرابی پمپ روغن مطالعه کنید.

بررسی دود خروجی از اگزوز

یکی از دلایل کاهش سطحروغن موتور ماشین، سوختن روغن در موتور است. این اتفاق به تدریج باعث کاهش سطح روغن موتور می‌شود و می‌تواند باعث روشن شدن چراغ روغن شود. برای بررسی این مشکل باید به دود خروجی از اگزوز توجه کرد، اگر دود خروجی از اگزوز به رنگ آبی باشد مخصوصاً زمانی که موتور سرد است، خودرو قطعاً دچار روغن سوزی است.

برای مطالعه دلایل بد جا رفتن دنده ماشین، مقاله “علت جا نرفتن دنده ماشین” را مطالعه کنید.

وظیفه روغن موتور در خودرو چیست؟

روغن موتور ۳ وظیفه مهم در موتور خودرو دارد؛ روانکاری قطعات داخلی موتور، توزیع گرما در موتور و جمع‌آوری کثیفی‌ها از داخل موتور.

داخل موتور خودروها، قطعات فلزی بسیار زیادی وجود دارند که در حال حرکت و تکان خوردن هستند، این حرکت کردن نیاز به روان بودن دارد که روغن موتور این روانی را فراهم می‌کند. ضمن این، قطعات داخل موتور که در معرض آتش، فشار و اصطکاک قرار دارند در خطر دوب شدن و قفل کردن هستند، روغن موتور با خاصیتی که دارد به توزیع گرما و جلوگیری از ذوب قطعات کمک می‌کند و همچنین به دلیل لغزنده بودن روغن موتور و حرکت آن در بخش‌های داخلی موتور، کثیفی‌ها و ناخالصی‌ها را جمع آوری کرده و به فیلتر روغن منتقل می‌کند.

در پایان برای مراقبت و نگهداری بهتر از خودرو می‌توانید مقاله “نگهداری ماشین در فصل گرما” را مطالعه کنید.

تلگرام
فیسبوک
لینکدین
واتساپ
ایمیل

ما را در تلگرام دنبال کنید

ما را در تلگرام دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *